Մաթեմատիկա


3/4:1/4+7/2x4+38x11/5-3/50:1/5=
3/4:1/4=3/4x1/4=3/1
7/2x1/4=14/2=7/1
38/1x11/5=418/5
3/50:1/5=3/50x5/1=15/50=3/10
3/1+7/1+418/5-3/10=10+418/5-3/10=10.833/10=93.3/10
(3/4-1/2)x12/5+(7/6-5/12)x30/25=
3/4-1/2=3/4-2/4=1/4
1/4x12/5=3/5
7/6-5/12=14/12-5/12=9/12=3/4
3/4x30/25=90/100=9/10









3/14x21/9=1/2
28/35x5/77=4/77
32/17x34/8=8
26/48x16/2=13
28/15:4/70=14
63/4:7/44=99
28/6:2=14/6
30/7:3=10/7
12:3/8=12/1x3/8=32
1-3/10=7/10
1/6+3/4=11/12
8/15+1/3=
21/7+3/6=











Առաջադրանք 1
3/8x2/20=6/160                             14/25x30/49=420/1225
14/35x5/7=60/245                            8/16x24/32=192/512
12/30+2/5x10/6=16/15                48/60x5/6-1/12=105/180


Առաջադրանք 2
Քառակուսու կողմը 5/9 մետր է:Քանի՞ քմ է քառակուսու մակերեսը:
4/1x5/9=20/9

Առաջադրանք 3

Խորանարդի  կողմը 2/5 մետր է:Քանի՞ խմ է խորանարդի ծավալը:
8/1x2/5=16/5



Առաջադրանք 1
Հողագործը  առաջին օրը վարսակ է ցանել դաշտի 3/7մասում,երկրորդ օրը՝ 5/11 մասում:Դաշտի որ՞ մասում է նա վարսակ ցանել այդ երկու օրում:
Լուծումը

3/7+5/11=33/77+35/77=68/77

Առաջադրանք 2
Երեք բանվորներից  առաջինը կատարեց ամբողջ աշխատաքնի 1/6մասը,երկրորդը՝ 1/2-ը,իսկ երրորդը՝ 1/5-ը:   Ամբողջ աշխատանքի որ՞ մասն է կատարված:
1/6+1/2+1/5=5/30+15/30+6/30=26/30

Առաջադրանք 3
Հաշվի՛ր.

3/2+1/18+1/9=15/9
7/3+1/6+5/24=65/24
3/21+11/14+9/28=655/588
5/6+1/15+13/30=7/6
4/7+1/4+11/14=44/28











1/25+3/5=16/25         4/7 -2/35=2/35
4/10+7/15= 26/30        5/8-4/9=13/72
12/14+3/28=27/28     104/15-7/6=73/30
6/40+3/8=21/40         35/28-1=7/28
6/9+3/15=39/45          1- 8/15=7/15

Առաջադրանք 2
Հորինի՛ր մասերով  խնդիր և լուծի՛ր:
Տղան իր ծննդյան օրը գնեց մեկ տորթ, որի 1/5 կերան:
Քանի կտոր մնաց:
Լուծում
1-1/5=5/5-1/5=4/5



















Առաջադրանք 1
1) 1/5+3/10= 1/2                                 2) 3/6+2/4=1
3)5/20+1/4= 1/2                                  4)6/15+3/10=7/10

5)3/7+4/10=29/35                               6)14/20+7/10=4/7
7)14/18-7/18=7/18                              8)24/30-1/6=19/30
9) 1-3/7=4/7                                        10)36/28-1=2/7

Առաջադրանք 2
Տղան առաջին օրը կատարեց  տնային աշխատանքի 1/6 մասը, հաջորդ օրը՝3/6 մասը:Որքա՞ն մասն է կատարել և դեռ որքա՞նը պետք է կատարի:
Լուծում
1/6+3/6=2/3
1-2/3=3/3-2=1/3
Առաջադրանք 3


Տնային առաջադրանքների ստուգումը զբաղեցրեց պարապունքի 1/3 մասը   իսկ տեսականնյութի կարդալը՝1/6 ը:Պարապմունքի մնացած ժամանակում աշակերտները լուծեցինվարժություններՈրքա՞ն տևեց վարժությունների լուծումըեթե պարապունքի տևողությունը45 րոպե է:
Լուծում
1/3+1/6=1/3
45-1/3=45/3=45


Առաջադրանք 1
4/20+5/20=
2/15+4/15=
7/20-6/20=
13/35-6/35=
17/34+15/34=
24/36-12/36=






Առաջադրանք 1
Առանձնացրու բոլոր  կանոնավոր կոտորակները
3/8, 1/2, 4/3, 17/5, 10/14, 6/6, 0:

Առաջադրանք 2
Գտի՛ր.
48-ի 1/3 մասը=16
60-ի 4/3մասը=80
120-ի 3/5մասը=72
Այն թիվը,որի 1/2 մասը 30 է:=60
Այն թիվը,որի 3/5մասը 45:=75

Առաջադրանք 3

Գտի՛ր.
1 մետրի 1/10մասը=10

10սմ-ի  3/20 մասը=17/20
5կգ-ի  1/8  մասը=625

Առաջադրանք 4

Համեմատի՛ր.

1/2 և 1/3=3/6 > 2/6    2/5 < 3/5         4/10  և 1=4/10 <10/10
 3/5  և 1/4=12/20 > 5/20 4/10 և 3/4=4/20>3/20  8/15  և  3/7=8/105 >3/105

Աշխատանք 5
Այգում կա 20 տոննա միրգ, որի 1/5 մասը խաղող է,2/10մասը խնձոր,իսկ մանացածը տանձ:Քանի՞ կգ խաղող,խնձոր ու տանձ կա այգում:

Լուծում
1)1/5+2/10=1/10+2/10=3/10
2)1-3/10=10/10-3/10=7/10












Աղավնու տարիքը 30 է իսկ աարծիվ նրա 1/5 մասը իկ թութակը նրանց երկուսի տարիքներ գումարի կեսը:
30:5=6
30+6=36
36:2=18
                                                     

Գայլը 80 որը ձկան տարիքի 4/5 մասն է կազմում ձուկը:
80:4x5=100
                                                 պատ.100


Գտի թիվ,որի
1/8 մասը = 5 40
2/5 մասը =14  35
3/8 մասը= 30  80
2/6 մասը =20 60
4/5մասը=28  35
5/8մասը=40   64




Առաջադրանք 1
Բոլոր կոտորակները բերե՛ք 72 հայտարարի:
1/4=18/72 
 2/3=48/72
 5/9 =40/72
 4/8=36/72
  6/24 =18/72
 5/6 =60/72
 7/18=28/72

Առաջադրանք 2
Գտի՛ր .
40-ի 1/2 մասը
40/2=20
60-ի 2/3 մասը
60/3=20
36-ի 4/6 մասը
36/6=6
120-ի 2/5 մասը

Այն թիվը,որի1/2 մասը 20 է
Այն թիվը,որի3/4  մասը 12 է

Այն թիվը,որի4/5 մասը 40 է:


Առաջադրանք 3

Դասարանում կա 30 սովորող,որի  3/5 մասը տիրապետում է համակարգչին լիարժեք,իսկ մնացած մասը ՝ոչ:Որոշի՛ր,քանի՞ սովորող կա,որ տրապետում է, և քանի՞ սովորող՝ ոչ:
30:5=6
3x6=18
30-18=12




04.02.2014 թ
Դասարանական և տնային աշխատանք
Թեմա՝ Կոտորակների համեմատում,թեմայի ամրապնդում

Առաջադրանք 1
4/5=24/30  < 5/6=25/30      2/3=28/42 >  9/14=27/42     2/8=16/40 < 3/5=24/40   6/9=54/36  > 1/4=9/36    5/12=40/96 < 7/8=84/96            6/16=18/48  < 8/12=32/48

Առաջադրանք 2
Տղան  կարդում էր 140 էջ ունեցող  գեղարվեստական գիրք:նա առաջին օրը կարդաց գրքի 1/5 մասը,հաջորդ օրը՝ մնցածի 3/4 մասը:Որքա՞ն էջ կարդաց և որքա՞ն մնաց կարդալու:
140:5x1=28
140-28=112

112:4x3=84
112-84=28
84+28=112
140-112=28
Առաջադրանք 3
Խանութը վաճառեց կտորի 1/3 մասը և մնաց վաճառելու 200մ կտոր:Քանի՞ մետր կտոր ուներ խանութը:

200:2=100
3x100=300








Առաջադրանք 1
Կոտորակներից ո՞րն է մեծ

4/5 < 4/8     5/15 < 7/15             14/25 > 14/27              13/21 >13/25               27/28 > 13/27
7/13 < 8/6            2/3  = 1/8                14/18  =  10/14    6/13  և  7/12:

Առաջադրանք 2
կոտորակները բերե՛ք ամենափոքր  ընդհանուր  հայտարարի:

         1/4  > 3/12               5/10  <  4/3

          1/8 <  3/9               5/14  <  3/28
 
       5/18  <   4/6              3/16   >  5/48






Առաջադրանք 1
Կոտորակներից ո՞րն է մեծ.
ա. 1/3 > 3/5,                    բ.  4/7 >  2/7                            գ. 5/9 <  5/8, 
դ 7/11 >  7/13                    ե.6/13 <  7/13                        զ.17/40 < 16/20

Առաջադրանք 2
Կրճատի՛ր կոտորակը.
ա. 3/12                բ.14/21                   գ. 28/44                                      դ. 45/25
ե.49/56               զ. 72/99                      է.90/102                                   ը.121/66:


Առաջադրանք 3

Կոտորակները բերե՛ք ամենափոքր ընդհանուր հայտարարի.
ա. 3/4  >  5/8        
բ.3/5  >  9/10
գ.5/6   > 7/10
դ. 5/12  > 3/20



Տղան անցամ ճան.1/3մասը  և մնաց անցնելու 12 կմ:Քանի կիլոմետր ճանամարհ
Լուծում
1)12:2=6
2)6+12=18                          Պատ.18կմ.

1/8= 9/72
2/4= 36/72
3/24=9/72
8/36= 16/72
8/144=16/72

Երբ տղան վացունչորս դրամ ծախսեց,փողի մեկ հինգերեորդ մասը մնաց քանի դրամ ուներ սկզբում:
Լուծում
1)64:4=16
2)64+16=80                         Պատ 80










Առաջադրանք 1
Տրված մեծություններից առաջինն երկրորդի ո՞ր բաժինն է:
ա )Րոպե և ժամ  1/60                                               բ)միլիմետր և մտե 1/1000 
 գ)կիլոգրամ և ցենտներ  1/100                                   դ)Օր և շաբաթ  1/7                                                   ե)կիլոգրամ և տոննա 1/1000                                                 զ)միլիմետր և սանտիմետր  1/10

Առաջադրանք 2

Քանի՞ րոպե է՝
ա.Կես ժամը 30ր.                                  բ.մեկ երրորդ ժամը   1/20        
գ.Մեկ քառորդ ժամը 15ր.                    դ.մեկ հնգերորդ ժամը 1/12
ե.1/12  ժամը  5ր.                                         զ.1/30 ժամը  2ր.

Առաջադրանք 3
Հետևյալ կոտորակների փոխարեն գրե՛ք 36 հայտարար ունեցող և  իրար հավասար կոտորակներ:

Օրինակ՝ 1/2 կոտորակի հայտարարը պետք է փոխարինենք 36 հայտարարով,որն հավասար լինի  տրված կոտորակին: Եթե հայտարարը մեծացել է 18 անգամ (36:2=18) ու,որպեսզի հավասար լինի 1/2 կոտորակին,ապա համարիչն էլ նույնքան անգամ պետք մեծացնել (1x18=18):
1/2=18/36

                                   4/2,  5/12, 3/4, 25/18, 7/9,  24/72:
4/2=72/36   
5/12=15/36
3/4=79 /36
25/18=50 /36
7/9=28/36
24/72= 864/36
Առաջադրանք 4
Հաշվի՛ր.

(26554-80):854+(4493-56):261=30959
26554-80=26474
26474/854=31
26474+31= 26505
  
4493-56=4437
4437/261=17
4437+17=4454

4454+26505=30959





Առաջադրանք 1
Կոտորակների հավասարության պայմանի հիման վրա ստուգե՛ք, թե իրար հավասար են արդյոք կոտորակները.

3/8 և 9/24          12/36 և 3/9                     15/69  և 5/23=5/23=
24:3=3/8       3/9                           
Առաջադրանք 2
կատարի՛ր կրճատում:

12/36=1/3  125/45=25/9  56/119=  21/48, 85/60:

 
Առաջադրանք 3
Տղան ունի 4800 դրամ:Նա առաջին օրը ծախսեց իր գումարի 1/8 մասը,երկրորդ օրը՝ ամբողջի  1/6 մասը:Որքա՞ն գումար ծախսեց տղան և որքա՞ն մնաց իր մոտ:

4800:8=600

4800:6=800

4800-1400=3400

                                                      պատ.3400




Առաջադրանք 3
Կրճատե՛ք կոտորակները.
   5/100 , 36/ 24 ,  19/57 ,  32/88 , 18/12 , 72/60 , 44/99 ,132/81 , 87/27:

5/100=1/20
36/24=3/2
19/57=1/3

32/88=4/11

18/12=3/2

72/60=6/5

44/99=4/9
132/81=44/27
87/27=29/9


24.01.2014թ
Թեմա՝ Սովորական կոտորակների  հիմնական հատկությունը և նրանց հավասարության պայմանը

Առաջադրանք 1
Կոտորակների հավասարության  պայմանի հիման վրա ստուգե՛ք,թե իրար հավասար են արդյոք կոտորակները.

ա.18/27 =2/3                     բ.20/24 և 5/6             գ.33/11 և 15/5
18/27=2/3                                      20/24=5/6                             33/11=3/1

                                      15/5=3/1
դ.4/3 և 12/36                 ե. 88/16  և 11/2             զ.21/10  և 105/50
36/12                                           88/16=11/2                              
 Առաջադրանք 2
Հետևյալ կոտորակների փոխարեն գրե՛ք 24 հայտարար ունեցող և  իրար հավասար կոտորակներ:

                  1/2, 3/4,5/6, 12/8, 16/12, 34/48,  48/96

Առաջադրանք 3
Կրճատե՛ք կոտորակները.

   5/100 , 36/ 24 ,  19/57 ,  32/88 , 18/12 , 72/60 , 44/99 ,132/81 , 87/27:









24/48=12/24=3/6=1/2

26/124=13/62
36/120=18/60=9/30=3/15=1/5

52/100=26/50=13/25

63/123=21/41

81/108=27/54=9/27=3/9=13

45/100=15/50=5/25



21.01.2014թ

Դասարանական  աշխատանք

Թեմա՝ Նախորդ թեմայի ամրապնդում

Առաջադրանք 1

Հաշվի՛ր.
ա. 30-ի  1/3մասը       բ.45-ի 1/5մասը                  գ.60-ի 1/12մասը
  30:3=10                    45:5=9                               60:12=5

10x1=10                      9x1=9                                 5x1=5

դ.80-ի   2/5մասը        ե.90-ի 4/6մասը                 զ. 120-ի 4/20 մասը

80:5=16                      90:6=15                              120:20=6

2x16=32                     15x4=60                               6x4=24


Առաջադարանք 2

Գտի՛ր.
ա)Այն թիվը, որի 1/4 մասը  լինի 25             բ) Այն թիվը, որի  2/5 մասը լինի 120
100                                                              300
գ)Այն թիվ, որի  4/12մասը  լինի  48             դ)Այն թիվը,որի 2/10մասը լինի 200:
144                                                              1000



Առաջադրանք 3
Գտի՛ր.
ա) 100սմ-ի  1/10մասը                       դ) 1մ-ի  2/4մասը
 100:10=10                                           100:4=25սմ.

   10x1=10 սմ.                                       2x25=50

բ)  20դմ-ի    1/5մասը                        ե)  5դմ-ի   3/5մասը
20:5=4                                                5:5=1               

4x1=4                                                 3x1=3
գ) 200կգ-ի 3/5մասը                           զ) 12ց.-ի    3/20 մասը
200:5=40                                            1200:20=60 

40x3=120                                           60:3=180    
է) 10սմ-ը 1մ-ի, ո՞ր մասն է կազմում
1/10 մասը

ը) 20մ-ը 1կմ-ի, ո՞ր մասն է կազմում

1/50 մասը
թ) 15ր  2ժ-ի, ո՞ր մասն է կազմում
 1/8մասը
Առաջադրանք 4
Արշավախումբը առաջին օրն անցավ նախատեսված ճանապարհի  5/6 մասը և հաջորդ օրվան մնաց անցնելու 30կմ:Արշավախումբը  որքա՞ն ճանապարհ էր նախատեսել անցնել երկու օրում:

30x6=180

                  Պատ 180






17.01.2014թ
Դասարանական և տնային աշխատանք
Թեմա՝ Թվի մաս
Առաջադրանք 1
Ճանապարհի երկարությունը 48 կմ է։ Ասֆալտապատեցինճանապարհի1/8-ը։ 
Ի՞նչ երկարությամբ ճանապարհասֆալտապատեցին։
48/8=6  6x1
Առաջադրանք 2
Դասի տևողությունը 45 ր է։ Խնդիրը լուծելուն տրամադրվեց դասի
1/9-ը։ Որքա՞ն ժամանակ տրամադրվեց խնդիրը լուծելուն։
45/9=5 
Առաջանրանք 3
Գնեցին կգ 600 գ շաքար և ամբողջ շաքարի 3/8-ը օգտագործեցին մուրաբայիհամար։ Որքա՞ն շաքար օգտագործեցին մուրաբայի համար։
5600/8=700 3x700=2100

Առաջադրանք 4
Օրը տարվա ո՞ր մասն է կազմում։
1/365   1/366


Առաջադրանք 5

Հեծանվորդն անցավ ճանապարհի 5/8-ը։ Որքա՞ն է ճանապարհիերկարությունը,եթե նա անցել է 15 կմ։


15/5=3    3x8=24





Առաջադրանք 1

Գնեցին 3 մ 50 սմ երկարությամբ գործվածք և նրա հինգերորդ մասն օգտագործեցին տիկնիկների զգեստների համար։ Ինչքա՞ն գործվածք օգտագործեցին տիկնիկների զգեստների համար։

350:5=70                             Պատ.70 սմ.
Առաջադրանք 2

2կգ 400գ տորթը հավասարապես բաժանեցին 8 երեխաների միջև։ Քանի՞ գրամ տորթ ստացավ յուրաքանչյուրը

2400:8x1=300

Առաջադրանք 3

3կգ 600գ զանգված ունեցող ձմերուկի
1
3
-ը կտրեցին Աշոտի համար:
Քանի՞ գրամ ձմերուկ ստացավ Աշոտը։

3600:3x1=1200                                      Պատ.1200գ.            























<<Մխիթար Սեբաստացի>> կրթահամալիր
   Ինքնաստուգում

Առաջադրանքը կազմեց`Սյուզան Հակոբյան











                             
                                              Մաթեմատիկա    /5-րդ դասարան /      
Անուն_Գագիկ_
Ազգանուն__Խուդոյան_


  1. Հետևյալ թվերից `                    312,  625,  282,  70100,  4016,  26055,  18009, 2128
         որոնք են բաժանվում  
2-ի
3-ի
4-ի
5-ի
9-
ի
10-ի
312,282 
4016,18009
312,70100 
625,70100 
18009  
70100 
4016 

 4016,2128
 26055


2128 






2.Հետևյալ թվերից առանձնացրու պարզ թվերը`
1,2, 51, 63, 85, 101,   997, 800, 4, 19:
 2,51,101,997,4,19



     3. Գտի’ր ( 24, 72)-ի ընդհանուր ամենամեծ բաժանարարը և [24,72] ընդհանուր ամենափոքր բազմապատիկը:                                  24=2x2x2x3x1
                   72=2x2x2x3x3x3
                24/2                      72 /2                                 (24, 72)= 2x2x2x3          [24,72]=2x2x2x2x3x3x3
                   12/2                      36/2
                   6/2                        18/2                      
                  3/3                          9/3  
                  1                              3/3             
                                                  1
 

4. Համեմատիր`   (  դիր  > ,   < ,    =     նշաններից   որևէ   մեկը)

     17տ   >    1 7 ց                                  12 կմ      =   12000մ                       22 դմ  >     2200սմ

   25մ   =   250սմ                                180 ր       =   3 ժ                             5000գ      =  5 կգ


 5.  Երկու սափոր ջուրը կես դույլ ջուրն է, իսկ 3 բաժակ ջուրը` կես սափոր ջուրն է:Այդ դեպքում 2 դույլ ջուրը քանի բաժակ ջուրն է`

`                                                  Լուծում`
                                                       3x2=6   2x6=21  
                                                                                                                                          
                                                                                                                                     Պատասխան`  12  բաժակ       :
6.(Լրացուցիչ)
Մտքումս մի թիվ եմ պահել, եթե այն մեծացնես 12 անգամ, ավելաացնես 1068-ով կստանաս 1200: Ի՞նչ  թիվ եմ պահել:












































































1200-1068=132                 132/12= 11    


Պատ.11












Տնային առաջադրանք

1.Գտի'ր ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարը:
  ա.25,30

  բ.45,35
  գ.120,68:

25/5     30/2
5/5       15/3 
1           5/5
             1
5x5x5

45/9    35/7
5/5      5/5
1         1
5x5x5x5

120/2          68/2
60/2            34/2
30/2            17/17
15/3            1
5/5
1
2x2x2
2.Գտի'ր ամենափոքր ընդհանուր բազմապատիկը
ա.32,45

բ.16,48
գ.17,40:
32/2       45/9
16/2       5/5
8/2         1
4/2
2/2
1
1x1

16/2         48/2
8/2           24/2
4/2           12/2 
2/2            6/2 
1               3/3
                 1
2x2x2x2

17/17       40/2
1               20/2
                 10/2            
                  5/5
                   1
1x1 
Առաջադրանք 1

Մտապահված թվից հանեցին 6,այնուհետև թիվը բազմապատկեցին 8-ով:Արդյունքում ստացան 72: Ի՞նչ թիվ էր մտապահված:

72:8=9
9+6=15

Առաջադրանք 2

Որ թվանշանով է վերջանում 5-ի բազմապատիկ  զույգ թիվը:

  միայն  0-ով կարող է վերջանալ

Առաջադրանք 3
9-ի բազմապատիկ քանի՞  երկնիշ թիվ կա:

18,27,36,45,54,63,72,81,90,99
Առաջադրանք 4
Գտի՛ր 12 և 28 թվերի ամենափոքր ընդհանուր բազմապատիկը:
12/2     28/2
6/2       14/2
3/3        7/7
1           1

2x2x3x7=84
(12,28)

Առաջադրանք 5
Գտի՛ր 12-ի բոլոր բաժանարարների գումարը:
1+2+3+4+6+12=28



Առաջադրանք 6

Գտի՛ր 24 և 36 թվերի  ընդհանուր ամենամեծ բաժանարարը:
24/2    36/2
12/2    18/2
6/2       9/3
3/3       3/3
1         1
2x2x3=12 (24,36)




Տնային առաջադրանք

Գտե՛ք թվերի ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարը.
40,56,72
40/2    56/2   72/2
20/2    28/2   36/2
10/2    14/2   18/2
5/5      7/7     9/3
1        1        3/3
                    1          
40=2x2x2x5  56=2x2x2x7 72=2x2x2x3x3
   
45,48,81
45/5   48/2      81/3
9/3     24/2     27/3
3/1     12/2     9/3
1         6/6      3/3
            1         1
45=5x3x1 48=2x2x2x6   81=3x3x3x3
57,76,83:
57/3      76/ 2     83/83
19/19    38/2  
1           19/19   
              1
57=3x19   76=2x2x19    83=83








Առաջադրանք 1

Օգտվելով գործողության նշաններից և փակագծերից՝
ա)  երեք հատ 5 թվանշանով ստացե՛ք 2,4,5,6,15,30,50,60:
(5+5):5=2
(5:5)+5=4
(5:5)+5=6
(5+5)+5=15 
(5x5)+5=30
(5+5)x5=50
55+5=60    
բ)չորս հատ 3թվանշանով ստացե՛ք 1,3,5,8,26,102:
(3x3):3x3=1
(3x3)-(3+3)=3
(3+3)-(3:3)=5

գ) Չորս հատ 4թվանշանով ստացե՛ք 1-ից մինչև 10-ը թվերը:

Առաջադրանք 2

Գտե՛ք թվերի ամենափոքր ընդհանուր բազմապատիկը.
 ա.14,35,42          գ.18,63,99
 բ.15,40,45            դ.36,48,54















Տնային առաջադրանք

Գտի՛ր հետևյալ թվերի ընդհանուր ամենափոքր բազմապատիկը:

ա.[25;40]                     բ. [16;48]               գ.[28;24]
           5                                            4                                  4                                
  






Առաջադրանք 1

Գտի՛ր հետևյալ թվազույգերի ընդհանուր ամենամեծ բաժանարարը և ընդհանուր ամենաթոքր բազմապատիկը:

 (16,30)                 (36,124)                  (48,200)
 [16,30]                  [36,124]                  [48,200]
16/2       30/2                  36/2     124/ 2      
8/2         15/3                  18/2      62/2      
4/2          5/5                   9/3        31/31
2/2          1                      3/3        1
1                                     1

(16,30)=2                        
2x2x2x2x3x5=240        2x2=4
Առաջադրանք 2

Ամենաշատը քանի՞ միատեսակ նվեր կարելի է պատրաստել 96 կոնֆետից և  36 խնձորից:

Առաջադրանք 3

Հնարավո՞ր է 33 մատիտն այնպես բաժանել 4 աշակերտների, որ յուրաքանչյուրին բաժին ընկած մատիտների քանակը լինի կենտ:












1.Քանի՞ պարզ բաժանարար ունի 30 թիվը:

1,2,,3,5,6,10,15,30
2,3,5
2.Նշեր փոխադարձ պարզ թվերը:
 7 և 8  1
 35 և 40  1
 77 և 20  
 10, 30 և 41 1
 14 և 49 1 
 51 և 52 1
3.
Երեխաները Նոր տարվա տոնածառին ստացել են միատեսակ նվերներԲոլոր տոպրակներում միասին եղել են 123 նարինջ և82 խնձորՔանի՞ երեխա էր ներկա տոնածառին:
Լուծում
123/3      123:3=41
41/41
 1

4.Գտի'ր  ընդհանուր ամենամեծ բաժանարարը:
 

  (45,15)=5    (28,36) =2     (75,125)=5        (48,144)=
                       







Տնային առաջադրանք

1.Գրի'ր հետևյալ թվերի  բաժանարարները:

 16-
8,2,1.16
 24-
12,8,2,4,6,24,1
 36-
18,2,6,3,9,4,1,12,36
 46-1,2,12,23,46

2.Հետևյալ թվերը  վերլուծի պարզ արտադրիչների:

                17,23,34,56,40, 80: 
17/1            23/1     34/2     56/2     40/2     80/2 
17/17          23/23  17/17     28/2     20/2    40/2
                                                                             14/2                10/2             20/2
                                                                              7/7                5/5              10/2
                                                                                                                        5/5






Առաջադրանք 1

  16=2x2x2x2            24=2x2x2x3        30=           25=           48=         47=
16/2                          24/2                    30/2           25/5         48/2                    
 8/2                           12/2                    15/3           5/5           24/2                  
  4/2                           6/2                      5/5            1              12/2                
2/2                              3/3                     1                                6/2                    
1                                 1                    
                                      3/3                        
                                                                                                                      1
Առաջադրանք 2

Գտի՛ր հետևյալ թվերի  ընդհանուր ամենամեծ բաժանարարը:    

   (14,21)= 7       ( 30,18)=            (48,24)=
     (36,81)=       (16,46)=           (84,28)=     





Տնային առաջադրանք

Առաջադարանք 1

Առանձնացրու (50-100) այն թվերը, որոնք ունեն 2 բաժանարար, (պարզ թվեր են):
53,57,61,67,71,73,75,77,81,83,87,91,93,97
Առաջադրանք 2
Գրի'ր այնպիսի  5 թվազույգեր, որ ունենան միայն մեկ ընդհանուր բաժանարար և այն հավասար լինի 1:


(24,35)     (17,13)              (11,23)     (23,13)        (85,74)




Առաջադրանք  1
`~~Առանձնացրու այն թվերը, որոնք ունեն  երկու բաժանարար:
      
27,19,34,45,53,59,61,37,49,87,73,,81,47,67:
27,19,59,61,73,91,81

Առաջադրանք 2

Գտի՛ր հետևյալ թվազույգերի ընդհանուր բաժանարարները:
         
(12,24)           (21,30)                (32,18)        (14,25)
     3                     3                          2                  1                      
Առաջադրանք 3
Սրվակում կա 30 գրամ դեղ։ Որքա՞ն դեղ կա մեկ կաթիլում, եթե սրվակում 1200 կաթիլ է։

1200:30=40




Տնային առաջադրանք
Առաջադրանք 1
Գրի՛ր  1-50 թվերի շարքում այն թվերը ,որոնք ունեն երկու բաժանարար:
3,5,7,9,11,13,23,31,33,37,41,43,47:
Առաջադրանք 2
Գտի՛ր 3,4, և 5  թվերի բազմապատիկ ամենափոքր  եռանիշ թիվը:
180

Առաջադրանք 3
Հաշվել արտահայտության արժեքը.
510173 - 290 * (8892 : 39 + 196)=387.213




Առաջադրանք 1
Որքա՞ն է շրջանագծի տրամագիծը, եթե նրա շառավիղը հավասար է 1դմ 8սմ:

2*1դմ 8սմ=36                                              Պատ  3 դմ 6  սմ


Առաջադրանք 1
OB ճառագայթը  հանդիսանում է <AOC-ի կիսորդ:
Գտի՛ր  < AOB աստիճանային չափը:

AOB=45 աստիճան:



Առաջադրանք 2
< AOD= <BOC
< DOB=60 (աստիճան)
Գտի՛ր, < AOB  աստիճանային չափը:
3*60=180    180-60=120   120:2=60





Տնային առաջադրանք

Առաջադրանք 1

Մեկ սպիտակ և մեկ սև խոզերի կշիռը միասին 320 կիլոգրամ է: 
Սև խոզը  32  կիլոգրամով ծանր է սպիտակ խոզից: 
Ինչքա՞ն է կշռում սպիտակ  խոզը:
320:2=160   160+32=192         պատ սև192 սպիտակ 160
Առաջադարանք 2
. Ուրվականն անհետացավ ժամը  6:15-ին, իսկ ճիշտ ժամանակը ցույց տվող
«գիժ» ժամացույցն անմիջապես սկսեց պտտվել ճիշտ արագությամբ, բայց`
հակառակ ուղղությամբ: Ուրվականը նորից հայտնվեց ժամը 19:30-ին: 
Ի՞նչ ժամ էր ցույց տալիս այդ պահին «գիժ» ժամացույց:
Ժամը՝17:30 էր:




1.Հաշվի՛ր. 

    23կգ 700գ-15կ800գ=7  900
    3ժ20ր-1ժ30ր= 150
    1տ  400գ+10տ900կգ=11  900կգ  400գ
    4ժ20ր-70ր=3ժ 10ր
     34դմ12սմ-120սմ=22դմ    12սմ      
                                    

 Առաջադրանք 2
Մայրիկը գնեց 16 մանդարին: Կարինեն կերավ դրանց կեսը, Լուսինեն կերավ

երկու մանդարին, իսկ Մարիամը` մնացածը: Քանի՞ մանդարին կերավ
Մարիամը:
16:2=8Կարինե
8-2=6                                     պատ.6 մանդարին

Առաջադրանք 3

Ֆիլմի տևողությունը 90 րոպե է: Նրա ցուցադրումը սկսվեց ժամը 17:10-ին:
Ցուցադրման ընթացքում տեղի ունեցավ երկու գովազդային ընդմիջում,
որոնցից մեկի տևողությունը ութ րոպե էր, մյուսինը` հինգ րոպե: Ե՞րբ
ավարտվեց ֆիլմի ցուցադրումը:


Առաջադրանք 1
Սովորողը ունի 5 դասաժամ՝ յուրաքանչյուրը 45 րոպե տևողությամբ, իսկ յուրաքանչյուր դասից հետո 5րոպե տևողությամբ դասամիջոց:Քանի՞ ժամ է սովորողը մնում դպրոցում:
Սովորող- 5 դասաժամ
Յուրաքանչուրը-45 րոպե
Դասամիջոց-5րոպե
Տղան քանի ժամ է մնու դպրոցում
5*45=225   4*5=20 225րոպե+20րոպե=245  պատ.4ժ 5րոպե.
Առաջադրանք 2
 Հաշվի՛ր.
12կգ 300գ+23կգ700գ=  36կգ.           3ժ30ր-1ժ15ր=   

  1տ 3ց 4կգ+10տ30կգ= 11տ  334կգ           2ժ45ր-75ր=90րոպե

Առաջադրանք 3
  
Մի ձմերուկի քաշը  4կգ 700գ է, իսկ մյուսինը՝  2 անգամ ծանր:Քանի՞ կգ է երկրորդ ձմերուկը:

2*4  700=8կգ. 1400գ.

11.11.2013թ
Դասարանական և տնային աշխատանք
Թեմա՝ Հատվածի երկարություն
Առաջադրանք 1
Առաջադարանք 1

Մի ֆերմայում կա 847 կով, իսկ մյուսում` 309-ով ավելի: Քանի՞ կով կա երկու ֆերմաներում:
847+309=1156 (II)
1156+847=2003  (I+II)

Առաջադարանք 2

AB հատվածի երկարությունը հավասար է 37 սմ-ի: C և D կետերը գտնվում են այդ հատվածի վրա, ընդ որում D կետը գտնվում է C և B կետերի միջև: Գտեք CD հատվածի երկարությունը, եթե AD = 27 սմ, BC = 19 սմ:
37-27=10 19-10=9

Առաջադրանք  3
M և N կետերն ընկած են AB հատվածի վրա, ընդ որում N կետը զետեղված է M և B կետերի միջև: Գտեք AB հատվածի երկարությունը, եթե AN = 42 սմ, MB = 24 սմ, MN = 8 սմ:


Տնային առաջադրանք


Առաջադրանք 1

Չափի՛ր (քանոնով) համակարգչիդ երկարությունը և լայնությունը և այն արտահայտիր  մմ-ով:
 լայնությունը  20սմ 200մմ.*2=400լայնությունը 
երկարությունը 26սմ 260մմ.*2=520 





Առաջադրանք 2

Մի թիվ եմ մտապահել։ Եթե այն բաժանենք 4-ի, իսկ հետո արդյունքից հանենք 2, ապա կստանանք 14: Ի՞նչ թիվ եմ մտապահել:
14+2=16  4*16=64
Առաջադրանք 3
Գտնել ABCD քառանկյան պարագիծը, եթե AB = 8 դմ 3 սմ, BC = 7 դմ 4 սմ, CD = 6 դմ 9 սմ, DA = 5 դմ 8 սմ։
 8 դմ 3 սմ+7 դմ 4 սմ+ 6 դմ 9 սմ+5 դմ 8 սմ=28դմ. 2սմ. 

Առաջադրանք 1Քանի՞ սմ է պարունակում 6 դմ 9 սմ-ը։69սմ.
Քանի՞ սմ է պարունակում 5 դմ 7 սմ-ը։57սմ.
Քանի՞ մմ է պարունակում 3 սմ 8 մմ-ը։38միլիմետր
Քանի՞ դմ է պարունակում 160 սմ-ը։16դմ.
Քանի՞ մմ է 2000 մ-ը։200.000մմ
Քանի՞ մմ է  1կմ 25սմ-ը:100.250.000մմ.

Առաջադրանք 2սմ
Ինը տուփերի մեջ կան միևնույն թվով մատիտներ։ Հնարավո՞ր է արդյոք, որ այդ բոլոր տուփերում լինի 216 մատիտ։
  Այո հնարավոր է, քանի,որ 216:9:
Առաջադրանք 1Երկաթուղով պետք է փոխադրել 750 տ բեռ։ Գրեք մնացորդը, եթե բեռը տեղավորել են 62 տ բեռնատարողությամբ վագոններում։


750:62=12 6տ.
Առաջադրանք 2Մի թիվ եմ մտապահել։ Եթե այն բաժանենք 4-ի, իսկ հետո արդյունքից հանենք 2, ապա կստանանք 9։ Ի՞նչ թիվ եմ մտապահել։


9+2=11    4*11=44
Առաջադրանք 3
Գործարանը մի ամսում թողարկեց 2120 հեծանիվ, իսկ մյուս ամսում՝ 265-ով ավելի: Քանի՞ հեծանիվ թողարկեց գործարանը երկու ամսում։


2120+265=2385 2385+2120=4505
Առաջադրանք 4
Ըստ պլանի՝ գործարանը 25 օրում պիտի պատրաստեր 2100 հաստոց։ Բայց գործարանը ամեն օր պլանը գերակատարում էր 16 հաստոցով։ Ժամկետից քանի՞ օր շուտ կատարվեց պլանը։



Առաջադրանք 1.

Ի՞նչ մնացորդներ կարող են ստացվել տարբր թվեր 23-ի բաժանելիս։
1,..,23
Առաջադարանք 2
Գտնել բաժանելին, եթե բաժանարարը 33 է, ոչ լրիվ քանորդը՝ 4, իսկ մնացորդը՝ 3։
4*33=132
132+3=135


Առաջադրանք 3 

 Գտնել ոչ լրիվ քանորդը.
1989690 : 187=
75643 : 89=


Տնային առաջադրանք

Իրար հետևից գրված են  1-ից  մինչև 100 թվերը: Հետևյալ շարքում քանի՞ անգամ է հանդիպում հետևյալ թվանշանը.
                                 ա) 0    բ) 1     գ) 4          դ)  7
ա)11 բ)21 գ)20    դ)20
Տնային առաջադրանք
  Առաջադրանք 1
 3,5,6,7 թվանշաններից կազմի՛ր ամենամեծ քառանիշ թիվը,որը բաժանվի՝
              ա) 3-ի             բ)  4-ի          գ) 5-ի
3-3567,5367,7536   4-5673   5-7635
 Առաջադրանք 2

 Աստղանիշի փոխարեն գրիր թվանշան՝այնպես,որ՝
 ա)3720  թիվը բաժանվի 3-ի, բայց չբաժանվի 4-ի:
 բ) 5834 թիվը բաժանվի  4-ի, բայց չբաժանվի 8-ի:




28.10.2013թ
Դասարանական և տնային աշխատանք
Թեմա՝ Անցածի կրկնողություն

Առաջադրանք 1
մի գրքում կա 20 էջ,իսկ մյուսում՝ 56: Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում,եթե նրա էջերի քանակը  7 անգամ ավելի է, քան առաջին երկու գրքերինը միասին:56+20=76   7*76=532

Առաջադրանք 2
Ուղղանկյան  պարագիծը հավասար է  84 սմ,իսկ մի կողմը  հավասար է  20 սմ:Գտի՛ր ուղղանկյան  մյուս կողմը և մակերեսը:            20+20+22+22=84

Առաջադրանք 3
Դահլիճում կա  35 կարգ՝ յուրաքանչյուրում 12 աթոռ: Քանի՞ կարգ կա դահլիճում,եթե աթոռների քանակը նույնը մնա,իսկ յուրաքանչյուր կարգում եղած  աթոռների քանակը դարձվի  15:      35*12=420   420:15=28

Առաջադրանք 4
Գտի՛ր աստղանիշի  փոխարեն այնպիսի  թիվը,որ ստացվեր ճիշտ հավասարություն:
ա)  53  +34=87      բ) 127 -172  =45     գ) 217- 141 =76    դ) 346-218 =128
     ե)  474  -127=347    զ)  750 -275=478     Է) 530+345=875
Առաջադրանք 2






Քառակուսու կողմը  ունի 1սմ երկարություն: Գտի՛ր  պատկերի պարագիծը և մակերեսը:
1)p=3+2+3+2=10 10-4=6
2)p=3+4+3+4=14 14-4=10   
3)p=3+5+3+5=16սմ  s=3*5=15ք.սմ
Առաջադրանք 1
Ուղղանկյունաձև այգու երկարությունը 86 մ է, իսկ նրա մակերեսը՝ 3354 քմ։ Գտնել այգու լայնությունը։
3354:86=39
Առաջադրանք 2

Առաջադրանք 1
Քառակուսու  կողմը  հավասար է  ուղղանկյան մակերեսին:
ա) Ինչքա՞ն կլինի քառակուսու պարագիծը, եթե ուղղանկյան կողմերը՝ 3սմ և  5սմ  է
3*5=15 15*4=60
բ) Ինչքա՞ն կլինի  քառակուսու մակերեսը,եթե ուղղանկյան մակերեսը հավասար է 60սմ քառ.:
60
գ)Քառակուսու մակերեսը քանի՞ անգամ մեծ կլինի ուղղանկյան մակերեսից:
ab+ab Մեծ է ուղանկյան պարագիծը
15.10.2013թ
Դասարանական և տնային աշխատանք
Թեմա՝ Պարագիծ, մակերես:P,SՔառակուսի: Քառակուսին այն երկրաչափական պատկերն է, որն  ունի 4 կողմ, 4 անկյուն:Քառակուսու բոլոր կողմերը  և անկյունները  իրար հավասար են:
Ուղղանկյուն:ՈՒղղանկունը  այն երկրաչափական պատկերն է, որն  ունի 4 կողմ, 4 անկյուն: ՈՒղղանկյան  հանդիպակած կողմերը իրար հավասար են: Ուղղանկյան   4 անկյունները  իրար հավասար են:
Քառակուսու պարագիծ(P):Քառակուսու պարագիծը հավասար է բոլոր կողմերի գումարին: Ենթադրենք քառակուսու կողմը հավասար է  a-ի,ապա`
                                            P=a+a+a+a=4*a
Ուղղանկյան պարագիծ(S): ՈՒղղանկյան պարագիծը հավասար է բոլոր կողմերի գումարին:
Ենթադրենք ուղղանկյան երկարությունը հավասար է a-ի, իսկ  լայնությունը՝ b-ի,ապա՝
                                              P=a+b+a+b=2*a+2*b

Քառակուսու մակերես (S):Քառակուսու մակերեսը հավասար է քառակուսու երկարության և լայնության արտադրյալին:
 Քանի որ, քառակուսու բոլոր կողմերը իրար հավասար  են,ուստի եթե երկարությունը նշանակենք a-ով,ապա լայնությունը նույնպես հավասար կլինի  a-ի:
                                                            
                                                          S=a*a

Ողղանկյան մակերես (S):ՈՒղղանկյան մակերեսը հավասար է ուղղանկյան  երկարության և լայնության արտադրյալին: Ենթադրենք ուղղանկյան երկարությունը հավասար է a-ի,իսկ լայնությունը՝ b-ի, ապա S-ը հավասար  է՝
                                                        S=a*b

Առաջադրանք
1.Քառակուսու կողմը հավասար է  15սմ-ի: Գտի՛ր քառակուսու պարագիծը և մակերեսը:
4*15=60
2.ՈՒղղանկյան երկարությունը հավասար է  26 սմ-ի, իսկ լայնությունը 30սմ:Գտի՛ր  ուղղանկյան P, S:
30*26=936 26+30+26+30=112
3.ՈՒղղանկյան երկարությունը հավասար է 25 սմ,լայնությունը 3անգամ  մեծ  է  երկարությունից:Գտի՛ր 
 ուղղանկյան P,S:  25*3=75  սմ.P=25+75+25+75=200

4.Ուղղանկյան մակերեսը հավասար է քառակուսու պարագծին:Քառակուսու կողմը հավասար է  15 սմ:  Ինչի՞ հավասար կարող է  լինել ուղղանկյան կողմերը:Գրի՛ր հնարավոր տարբերակները:
P=25+5+25+5=60
P=20+10+20+10=50
P=23+7+23+7=60
P=22+8+22+8=60

Տնային աշխատանք

1.Գրի՛ր հինգ բնական թվերի հաջորդականություն,այնպես,որ առաջին թիվը լինի ամենամեծ երկնիշ զույգ թիվը,իսկ հաջորդները 21- ով մեծ նախորդից:98119



2.Մտքումս մի թիվ եմ պահել, եթե այն փոքրացնենք 12 անգամ, ավելացնես 168-ով կստանաս 468: Ի՞նչ թիվ եմ պահել:468-168=300 300:12=25


Դասարանական աշխատանք

Թեմա՝ Ամփոփում
1.Օգտագործելով  բաշխական օրենքը,հաշվի՛ր հարմար եղանակով:
34x12+12x66=12000  54x23+23x46=23000  123x34+345x34+34x542=34000

2.Գտի՛ր այն թիվը,որը պետք է գրել աստղանիշի փոխարեն,որպեսզի ստացած հավասարությունը ճիշտ լինի.
90+34=124 
65-21=34
78+56=134
25x9=225
169:13=13
134+13x3=173

3.Մտքումս մի թիվ եմ պահել, եթե այն մեծացնես 12 անգամ, ավելացնես 1068-ով կստանաս 1200: Ի՞նչ թիվ եմ պահել:1200-1068=132:12=11



Ա)85+10=95
 բ)113-81=32 
գ)14+62*3=200 
դ)375+5=380 
ե)81-25*7=94 
զ)777=1+776 
է)120-53=67
ը)857=1495-638
թ)515=0+515
4*40=160դաս
160+50=210

4*10=40
40*4=160
160*4=640

09.10.2013
Առաջադրանք 1
Ինչպե՞ս կփոխվի մի քանի գումարելիների գումարը,եթե նրանցից մեկը մեծացնենք  1245-ով,իսկ մյուսը փոքրացնենք 1000-ով:   245
 
Առաջադրանք 2
Երկու արտադրիչներից մեկը 17 է: Որքանո՞վ կմեծանա արտադրյալը,եթե մյուս արտադրիչը մեծացվի 12-ով:             12անգամ
08.10.2013թ.
Դասարանական աշխատանքԹեմա՝ Բազմապատկման բաշխական օրենքը  գումարման նկատմամբ
Առաջադրանք 1.
 Օգտագործելով բաշխական օրենքը՝  հաշվի՛ր առավել հարմար եղանակով.

  ա)193*40+60*193=193*(40+60)=19300
  բ) 976*12+12*24=12x(976+24)=12000

  գ) 38*275+25*38=38X(275+25)=11400
  դ)7*3+12*7+85*7= 7X(12+3+85)=700
   ե) 4*18+24*4+8*24=4X(18+24+8)=160

Առաջադրանք 2
1-28 տարեկան,2-ոչ






02.10.2013թ. և 03.10.2013թ
Դասարանական աշխատանք
Թեմա՝Բնական թվերի գումարումը և տեղափոխական օրենքը
Գումարելի +Գումարելի=գումար
Գումարելիների տեղերը փոխանակելիս գումարը չի փոխվում:
Օրինակ՝ 12+21=33,եթե գումարելիների տեղերը փոխենք ,ապա գումարը կստանանք նույնը
21+12=33:

Առաջադրանքներ.


Տնային աշխատանք
Մարդատար գնացն կազմված է 16 վագոնից,որոնցից յուրաքանչյուրում կա 56 տեղ:Քանի՞ ազատ տեղ է մնացել,եթե գնացք է նստել 837 ուղևոր:
01.10.2013 թ.  
                    Թվային արտահայտություն
1.Գումարելի +Գումարելի=Գումար
2.Նվազելի-հանելի=տարբերություն
3.Արտադրիչ*արտադրիչ=արտադրյալ
4.Բաժանելի : բաժանարար=քանորդ

Առաջադրանք

1.Գրի՛ր գումարը.
ա)   Ամենամեծ երկնիշ ևամենափոքր քառանիշ թվերի .
 բ)   Ամենափոքր և ամենամեծ եռանիշ թվերի:


2.Գտի՛ր անհայտ.
ա) Գումարելին,եթե գումարելիներից մեկը 43 է, գումարը՝ 83,
բ) Նվազելին,եթե տարբերությունը 15 է, հանելին՝14,
գ) արտադրիչը,եթե հայտնի արտադրիչը 8 է, արտադրյալը՝56,
դ) բաժանարարը,եթե բաժանելին 35 է, քանորդը` 7,
ե) բաժանելին,եթե բաժանարարը 5 է, քանորդը ` 10:

3. կարդա՛ և  գտի՛ր  անհայտը.

 x+28=35              54-y= 15                 z+45= 78       234-x=137
45:k=9                 18*x=72                   121:x=11       Z:45=135

Տնային առաջադրանք
Օգտվելով գործողության նշաններից և փակագծերից՝
Երեք հատ 5թվանշանով ստացե՛ք 2,4,6,15,30,50,60:

30.09.2013թ
            Դասարանական աշխատանք
Թեմա
՝ Հռոմեական թվեր

1.Քննարկել, հասկանալ Հռոմեական թվերի առանձնահատկությունը;
2.Գրի՛ր  Հռոմեական թվերով ամենամեծ թիվը:
Տնային աշխատանք

Հետյալ թվերը գրի առեք Հռոմեական թվերի տեսքով:

             48, 167, 498, 907, 1069, 3946:

 27.09.2013թ
Դասարանական աշխատանք
Թեմա՝ Զրոն և նրա հատկությունները

  0-ն ունի  հետևյալ հատկությունները
1.0-ն փոքր է ցանկացած բնական թվից
2Որևէ թվի 0 գումարելիս,գումարը մնում է նույնը:
3.Որևէ  թվի 0 հանելիս,տարբերությունը չի փոխվում:
4.0-ն որևէ թվով բազմապատկելիս,ստացվում է 0:
5.0-ն ցանկացած բնական թվի վրա բաժանելիս,ստացվում է 0:
6.Թիվը 0-ի բաժանել չի կարելի:
24.09.2013թ

Комментариев нет:

Отправить комментарий